реалізації права батька на декретну відпустку
Відділ «Герцаївське бюро правової допомоги» Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надає роз’яснення щодо реалізації права батька на декретну відпустку.
Ще зовсім недавно почути про те, що чоловік пішов у декретну відпустку, було чимось незвичним і деякою мірою дивним. Зараз суспільство вже по іншому сприймає інформацію, що не лише мама може доглядати за малюком у перші роки його життя.
Поступово стереотипи суспільства руйнуються. Адже саме батьки повинні вирішувати, хто має бути з дитиною, з урахуванням усіх сімейних обставин кожної сім’ї.
Діюче законодавство України не вимагає, щоб саме жінка йшла у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У «декрет» може йти не лише мати дитини, а й інші родичі.
Згідно зі ст. 179 Кодексу законів про працю України (КЗпП) і ст.18 Закону України «Про відпустки», взяти декретну відпустку з догляду за дитиною можуть: мати, батько, дідусь, бабуся, опікун чи інші родичі. До того ж таку відпустку можна використовувати як повністю, так і частково. Тобто батько та мати можуть розділити її навпіл.
Для того, щоб піти у відпустку по догляду за дитиною до 3 років, батько дитини повинен надати роботодавцеві такі документи:
- заяву про надання відпустки для догляду за дитиною;
- копію документа, що підтверджує народження дитини (свідоцтво про її народження);
- довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона перервала відпустку для догляду за дитиною і приступила до роботи (із зазначенням дати виходу на роботу), або про те, що ця відпустка їй взагалі не надавалася.
Роботодавець не має законного права відмовляти батькові, що виявив бажання піти у декретну відпустку. За ним так само мають зберегти робоче місце та час, проведений у «декреті», зараховується до трудового стажу. Якщо все ж таки роботодавець відмовляє чоловікові в оформленні декретної відпустки, то необхідно таку відмову оформити письмово та оскаржувати її в суді.
Часи змінились і сьогодні кожен з батьків має право як на декретну відпустку, так і на можливість професійної самореалізації. Головне - це вміння домовлятись у родині та бажання чоловіка на певний період часу відмовитись від своєї кар’єри та взяти на себе всі обов’язки з виховання та догляду за своєю кровинкою.
Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Тому, завжди будемо раді відповісти на Ваші запитання.
Виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до Герцаївське бюро правової допомоги, яке розташоване за адресою: вул. Центральна, 14-А, м. Герца, телефон: (03740) 2-10-46, або напишіть на електронну адресу Бюро: hertsaivske@legalaid.cv.ua.
Нагадуємо, що усі послуги бюро правової допомоги безоплатні для наших клієнтів, більше інформації за номером 0 800 213103(єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).