Увага! Мишоподібні гризуни.
Восени поточного року погодні умови загалом сприяли розвитку мишоподібних гризунів, особливо в третій декаді жовтня та на початку листопада. Поки що їх розвиток проходить переважно на багаторічних травах, просапних культурах, але спостерігається поступове посилення їх міграції на посіви озимих, адже цьому сприяло і завершення збиральної кампанії. Враховуючи здатність мишоподібних гризунів до швидкого розмноження у сприятливих умовах (відносно тепла, без різких температурних коливань та затяжних опадів, випадання великої кількості снігу на непромерзлу землю, достатня кількість корму), а також до міграцій - чисельність їх зростатиме. Тому відділ захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області рекомендує: агроформуванням всіх форм власності заздалегідь потурбуватись про проведення обстежень посівів озимих, ріпаку, багаторічних трав та саду і за наявності 3-5 ж. колоній на гектарі знищувати гризунів шляхом внесення дозволених родентицидів на основі діючих речовин бродіфакум, бромадіолон, дифенацин, ізопропілфенацин, флокумафен відповідно до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, який розміщений на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Також рекомендуємо всім сільгоспвиробникам збільшити обсяги застосування біологічного методу боротьби з гризунами шляхом внесення біологічного препарату бактоцид (3-5 г/нору).
Нагадаємо: відділ біологічного методу захисту рослин ДУ «Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія» виготовляє біологічний препарат Бактоцид. Основа препарату – зерно пшениці оброблене в лабораторних умовах специфічними бактеріями, що спричиняють мишачий тиф. Смертельна доза міститься в 0,3-0,5 г препарату. Для інфікування всієї колонії мишоподібних достатньо простого контакту здорових із вже хворим гризуном. Шкідники гинуть протягом 7-14 діб. Препарат не шкідливий для людей і домашніх тварин. Найбільша ефективність принади досягається в холодну пору року, коли температура повітря не перевищує +10°С.
Зауважимо : при роботі із засобами захисту рослин (в тому числі із зерновими принадами) необхідно суворо дотримуватися діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, регламентів застосування препаратів та правил техніки безпеки.
Наталія Костюк
Управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби
в Чернівецькій області