«Що потрібно знати про воєнний стан»
«Що потрібно знати про воєнний стан»
Президент України — Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Володимир Зеленський підписав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Верховна рада України на позачерговому засіданні затвердили цей документ більшістю голосів народних депутатів .
Згідно з Указом, воєнний стан запроваджується з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської. Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей та міста Києва строком на 30 діб вводиться надзвичайний стан.
Таке рішення ухвалено у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони відповідно до українського законодавства.
Що таке воєнний стан:
Воєнний стан — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
За яких умов запроваджують воєнний стан:
Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», його запроваджують: у разі збройної агресії, загрози нападу, небезпеки державній незалежності, її територіальній цілісності.
Заборони під час дії воєнного стану:
В першу чергу, з введенням в Україні воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина (передбачені статтями 30 — 34, 38, 39, 41 — 44, 53 Конституції України).
Військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування:
- запровадити комендантську годину(дуже важливо не порушувати її та не покидати свої домівки без нагальної потреби, бо це може тільки зашкодити особисто вам та військовим, які здійснюють оборону того чи іншого населеного пункту);
- посилити охорону стратегічних об'єктів;
- заборонити акції та масові зібрання (наразі такі акції та зібрання можуть нести за собою негативні наслідки через велику кількість диверсантів чи мародерів);
- здійснювати примусове відчуження приватного майна (згідно з Законом України «Про передачу, примусове відчуження, або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану»);
- ввести особливий режим в'їзду та виїзду, обмежити свободу пересування громадян та транспортних засобів;
- перевіряти документи, оглядати речі, багаж, вантаж та навіть приватне майно(маємо розуміти, що в умовах воєнного стану це законно та необхідно в цілях нашої з вами безпеки);
- ввести трудову повинність чи обов'язкові суспільно корисні роботи;
- ввести трудову повинність чи обов'язкові суспільно корисні роботи;
- ввести заборону торгівлі певними товарами (наприклад, заборона на продаж спиртних напоїв, що наразі діє в більшості областей України).
- здійснювати примусове відчуження приватного майна.
Це основні обмеження, які наразі діють під час воєнного стану в Україні. Закликаємо всіх дотримуватися усіх цих заборон та максимально відповідально ставитися до вимог та застережень, які перед нами ставлять очільники.
Мобілізація та обмеження виїзду
У період дії воєнного стану можуть оголосити загальну або часткову мобілізацію. Строки та обсяги визначає президент України. Наразі в Україні оголошено загальну мобілізацію.
Також військкомати можуть викликати на збори військовозобов’язаних.
Наразі в Україні обмежено виїзд за кордон чоловіків 18-60 років.
У разі виникнення додаткових питань, за юридичною консультацією звертайтесь до сектору «Герцаївське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке розташоване за адресою: вул. Центральна, 14-А, м. Герца, телефон: (03740) 2-10-46.
Більше інформації за номером 0 800 213103(єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги, цілодобово та безкоштовно в межах України), або відвідати наш сайт – https://www.legalaid.gov.ua, чи самостійно знайти правову інформацію, що Вас цікавить на сайті правових консультацій – https://wiki.legalaid.gov.ua.